Безпека бізнесу

Безпека бізнесу. Загальні положення тимчасового доступу до речей та документів.

Працівники ОВС в основному, формально відносяться до здійснення доступу до документів які відноситься до документів які містять банківську таємницю (в подальшому – БТ) В основному постанови на доступ до таких документів приносять особи які в цьому не зацікавлені (стажери, курсанти, оперативні працівники які виконують доручення іншого територіального органу). Це саме і стосується постанов про накладення арешту на рахунки.

Більшість ухвал про доступ до документів які мають БТ надходять поштою, а ті що приносять нарочним приносять у терміни які граничать з термінами закінчення постанови.

Варто зазначити що жодний з слідчих ще не разу самостійно не ознайомлювався з матеріалами юридичної справ, що вказані в ухвалі. На мою думку таким чином особи які є володільцями документів можуть зловживати своїми повноваженнями та на свій власний розсуд можуть не надавати документів, які мають суттєве значення у кримінальному провадженні.

Також слідчий (зацікавлений в розкритті злочину) повинен самостійно знайомитись та досліджувати оригіналами матеріалів які вказані в ухвалі суду, оглядати їх, робити їх оцінку, в окремих випадках робити копіювання та вилучати документи які вказано у постанові.

Разом з тим, законодавець не передбачив, що копії документів повинен робити володілець документів. У такому випадку слідчому необхідно виконувати копії на власній техніці, що може значно перешкоджати його роботі та затягуванні часу на проведення слідства. Натомість у разі якщо слідчий вилучає оригінали документів, то на вимогу володільця цих документів він повинен залишити копії документів.

Також не рідкі випадки, коли слідчий приходить отримувати оригінали документів які містять БТ для проведення експертиз, а у регулятивній частині ухвали вказані копії документів.

У більшості ухвал слідчий ставиться питання про надання тимчасового доступу до відомостей, які становлять банківську таємницю, в загальному у паперовому вигляді (анкети, картки зразків підписів, документи про реєстрацію, відомості про рух грошових коштів, документів що стосуються відкриття та обслуговування рахунків) при цьому вони забувають про дистанційні системи користування, так звані «КЛІЕНТ-БАНКИ» (ІР-адреса з яких відбувається керування рахунками, виписки за номерами телефонів по яких проходять з’єднання між комп’ютером «КЛІЕНТ-БАНКУ» і комп’ютером клієнта ).

Статистика вказує що більшість документів які готуються за ухвалами про доступ до документів БТ залишаються без виконання, документи володільцем підготовлені, а за ними ніхто не приходить, або приходять працівники ОВС з порушеннями термінів виконання постанови.

Після чого шукають компроміс або відразу погрожують проведенням обшуків.

Також часті випадки коли за документами приходять особи які не вказані у постанові (у резулятивній частині ухвали відсутнє тлумачення про інших осіб слідчо-оперативної групи за дорученням та можливості вилучення документів) і також у разі отримання відмови про надання документів, відразу погрози обшуком, хоча постанова у такому випадку не може бути виконана жодним чином.

При цьому в частих телефонних розмовах слідчі категорично впевненні, що виконують норми КПК щодо отримання тимчасового доступу до документів чітко.

Безпека бізнесу – 2018

Залишити коментар